Мораторій на вирубку лісу: бенкет під час чуми або хто заробляє на бідах України – lisportal.org.ua

      Коментарі Вимкнено до Мораторій на вирубку лісу: бенкет під час чуми або хто заробляє на бідах України – lisportal.org.ua

28.11.2017

Ще в 2014 році, коли Україна підписала угоду про асоціацію з ЄС, нашій державі була обіцяна фінансова допомога в розмірі 1 млрд 800 млн доларів.

Станом на 2017 рік, Україні виділили 1 млрд 200 млн доларів, але залишилися 600 млн доларів, які, швидше за все, наш уряд так і не побачить.

Каменем спотикання в питанні заключного етапу переказу грошей стала заборона (мораторій) на експорт лісу-кругляка, введений восени 2015 року із метою захисту українських ресурсів від безконтрольного розорення. Європейська сторона побачила в цьому кроці порушення договору СОТ і зони вільної торгівлі.

Слід зауважити, що ведення мораторію було вимушеним кроком українського уряду. У 2015 році безконтрольна вирубка лісу збільшилася в два рази в порівнянні з попереднім роком, а збитки, що завдала державі, оцінюються в 85 млн грн (було вирубано близько 25 тис. кубометрів лісу). Тому заборона на вивіз необробленої деревної сировини з України, введений строком на 10 років, повинен був не тільки знизити варварське знищення лісових масивів та екологічні наслідки, а й стимулювати зростання деревообробних підприємств, що випускають продукцію з доданою вартістю (що і сталося, нехай і незначно в 2017 році).

Але, як виявилося, уряд України в 2014 році або неуважно читав документ про асоціацію з ЕС (що складається з 900 сторінок), або проігнорував норми, прописані в цьому документі.

260 650x410

«Україна – член СОТ. Згідно з нормами, ми не маємо права вводити будь-які заборони, без схвалення інших членів СОТ. Є також документ про асоціацію, де прописана процедура, коли Україна і ЄС можуть вводити заборонені мита (там передбачена комісія на рівні міністрів економіки). Україна порушила і статут СОТ та угоду щодо асоціації. Так що – логічно, що ЄС незадоволений цим фактом і призупинив надходження коштів на рахунки України », – прокоментував для АСПІ ситуацію, що склалася президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

За його словами, ситуацію теоретично, можна виправити. Для цього слід скасувати мораторій, а потім потрібно почати процедуру його повторного введення, але вже згідно з нормами ЄС та СОТ.

Одним з ключових моментів цієї епопеї з грошима є той факт, що кошти, отримані від ЄС, йдуть, в основному, на закупівлю газу (через Європу), оплату послуг європейських компаній і європейських консультантів в Україні. Європа видає Україні кредит з умовою, що ці гроші не залишаться в Україні. І з одного боку – це логічно, оскільки, як показує практика, зайди гроші в Україну, вони тут же будуть розкрадені і спонсори ніколи більше не побачать ці кошти.

При цьому європейці справді не розуміють, навіщо ми ввели заборону, оскільки вона практично не вирішує проблеми з незаконними вирубками. Якщо є незаконні вирубки, це питання повинні вирішувати природоохоронні структури, комітет із захисту лісового господарства і т.д.

У багатьох країнах світу аналогічна проблема була вирішена набагато простішим шляхом: були введені внутрішні акцизи або мита на вивіз необробленої сировини. При цьому мита відсутні при вивезенні продукції, виготовленої з цієї сировини, що відразу ж знижує інтерес бізнесменів до торгівлі саме необробленої продукцією і стимулює зростання компаній, що орієнтуються на виготовлення товарів з доданою вартістю. Україна ж, як завжди, пішла своїм особливим шляхом. Ми не створили умов для нормального розвитку бізнесу, практично загубили деревообробну галузь і примудрилися створити проблеми «на рівному місці» з Європою.

«Мораторій наклали, переслідуючи інтереси парламентської групи, яка незважаючи на офіційну заборону, використовує власні канали для контрабанди необробленої деревини під виглядом дров, дощок і навіть гілок (за документами). Це все йде в Європу. В першу чергу, в цьому зацікавлені представники політичної сили «Народний фронт» і особисто Арсеній Яценюк, оскільки його сім’я довгі роки сидить на цій темі », – заявив політолог Кирил Молчанов.

За словами Молчанова, на сьогоднішній день, близько 50% ринку деревообробної продукції знаходиться в тіні, в правлячій верхівці, замішаній  в цій справі, не вигідно виведення в легальне правове поле цього бізнесу.

«Я думаю, що ситуація зі зняттям мораторію буде затягуватися. В цьому році Україна точно не отримає 600 млн доларів, що залишилися, оскільки в Європі вже закривається бюджетний рік і європейські депутати просто технічно не встигнуть розглянути це питання, – висловив свою думку Кирил Молчанов.

Крім цього, за словами Кирила, Україна може в подальшому взагалі не побачити грошей від Європи, оскільки всі свої обіцянки вона або не виконує, або виконує частково, а Європі вже набридло потурати українській безвідповідальності.