Третину заготовленого отримують під час санітарних рубок: здорові дерева видають за хворі – lisportal.org.ua

      Коментарі Вимкнено до Третину заготовленого отримують під час санітарних рубок: здорові дерева видають за хворі – lisportal.org.ua

16.04.2018

Торік, за підрахунками Держстату, площа рубок в українських лісах становила 419 113 гектарів, а от площа відтворення лісів – 64 700 гектарів. На 42 600 гектарах засіяли та засадили нові дерева, а на 22 100 – ліс природньо відновлювався, пише Експрес-онлайн.  

Згідно з офіційною статистикою, від 1990 року найменше рубали у 2009-му – 357 949 гектарів і саме у цей рік площа відтворення лісів була найбільшою з 1990 року – 80 900 гектарів.

Загалом обсяги заготівлі деревини у 2017 році сягали 21 923 000 кубометрів. Більш, ніж половину – 12 419 000 кубометрів – заготовили, формуючи та оздоровлюючи ліси. Зокрема, під час суцільних санітарних рубок отримали 3 073 200 кубометрів деревини.

“У 2016 році, за інформацією Держстату, суцільні санітарні рубки становили понад 30% із загального обсягу заготовленої деревини, – розповідає Експрес-онлайн Дмитро Карабчук, експерт із питань лісового господарства WWF в Україні. – Це означає, що саме 30% деревини зрубано у хворому лісі. Для порівняння у Польщі під час суцільних санітарних рубок отримують не більше як 10% від загального обсягу заготовленої деревини.

Якщо уявити, що наші лісники правильно визначили вид рубок, то виходить, що в Україні стан лісів – катастрофічний. Та насправді здорові насадження видають за хворі, аби отримати відповідні дозвільні документи і мати підставу зрубати дерева та законно продати деревину.

І хоча торік обсяг суцільних санітарних рубок скоротився, все ж виникають сумніви, що в усіх випадках вирубувалися саме хворі дерева. Зрештою, якщо звичайні рубки головного користування передбачали обмеження – не можна було вирубувати повністю дерева на ділянках понад 2-3 гектара, то під час санітарних рубок таких обмежень не було.

Торік у грудні набув чинності Закон “Про оцінку впливу на довкілля”. І тепер, аби вирубати ліс на ділянці площею понад гектар, має відбутися процедура оцінки впливу на довкілля, що включає громадські обговорення”.

На деяких територіях вирубують дуже багато дерев. Зокрема, це спостерігається на Закарпатті.

“Загалом в Україні намагаються відтворювати ліси природним шляхом, використовуючи види рубок, які б забепечували саме таке відновлення насаджень, – каже Дмитро Карабчук. – І не було так, щоби на місці суцільно вирубаного лісу не насадили новий. Трапляється дещо інше. За новоствореним лісом не доглядають як слід. Іноді чагарники і трава заглушують висаджені дерева, не дозволяють їм рости та розвиватися. Тож частина нових насаджень всихає.

На такі не завжди ефективні заходи із відновлення лісів витрачаються значні кошти. Щоб у нас був здоровий ліс, варто відмовитися від суцільних рубок і робити лишее вибіркове вирубування. Із насіння дерев, які залишатимуться, ліс відновлюватиметься у природній спосіб”.