Система торгівлі деревиною — шкодить переробникам – lisportal.org.ua

      Коментарі Вимкнено до Система торгівлі деревиною — шкодить переробникам – lisportal.org.ua

18.04.2018

Проблеми якості та низька періодичність аукціонів завдають переробникам в Україні немало клопотів. Нагадаємо, що реалізація різних видів вітчизняної необробленої деревини, яку використовують українські переробники та будівельники, відбувається на базі універсальних або спеціалізованих бірж у кожній області один раз у квартал. Такі аукціони проводять не пізніше, ніж за 20 днів до початку наступного кварталу. Участь в торгах можуть брати суб’єкти господарської діяльності, які займаються переробкою деревини.

Нажаль, ситуація з розкладом біржових торгів не задовольняє вітчизняних виробників фанери.

“Звісно, заявки на продаж тієї чи іншої позиції поступають від продавців необхідних нам пиломатеріалів не пізніше 15 днів до проведення аукціону. Крім того, біржа ще повинна не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня аукціону надати відомості про обсяги пропозицій обробленої деревини, її порід, якісні характеристики, кількість та розміри лотів, але це, звісно, не вирішує проблему необхідності планування покупки сильно заздалегідь, а таке планування часто неможливе”, — говорить представник підприємства по виготовленню фанери.

Не дивлячись на те, що в нас є плани виробництва на весь рік, вони, звісно, міняються або уточнюються через попит на нашу продукцію. За 10—15 днів неможливо точно запланувати, що саме знадобиться нам та у якій кількості. Таким чином, ми часто знаходимось у ситуації, коли одного виду сировини просто не вистачає, а іншого — забагато. Якщо не вгадати, то потрібно просто чекати наступного аукціону, який відбудеться аж ще через три місяці, і так чи інакше ми просто втрачаємо гроші. Звісно, відбуваються позачергові аукціони, але вони не дуже допомогають. Хотілося б мати можливість просто купувати частіше на постійній основі”, — прокоментував ситуацію спеціаліст компанії, що постійно закуповує деревину.

На підставі отриманих від продавців пропозицій на продаж біржа формує аукціонний бюлетень, який містить відомості про обсяги необробленої деревини, що виставляються для реалізації на аукціоні, початковий рівень ціни на один метр кубічний, крок аукціону, умови поставки. Ціни на аукціоні формуються вільно.

Не часті аукціони та невпевненість у якості деревини з українських підприємств також часто штовхають компанії до закупівлі імпортної сировини.

Імпортна деревина традиційно вважається кращою, ніж вітчизняна, тому вона і дорожче”, — розповідає директор вітчизняного виробництва дерев’яних будинків.

Наприклад, серед будівельників є усталена думка, що фінська сосна якісніше української, бо росте у північному холодному кліматі. Це так і є, проте різниця між ними незначна. Головний параметр якості деревини — її щільність. Щільність фінської сосни становить 560 кг / м3, а української – 505-520 кг / м3. Тобто різниця всього в 10%, в той час як ціна на фінську, порівняно з українською, більше на 70%.

Однак, нажаль, на біржі під виглядом вітчизняної сосни можна купити «кота в мішку»”, — з жалем зазначає будівельник. Та додає, що більше би купував української деревини, аби була впевненість у якісних параметрах лотів на біржі.

На відміну від тієї ж самої фінскої деревини, ми в Україні не маємо єдиного стандарту якості, і оскільки технологія створення дерев’яних будинків має дуже сурові вимоги до матеріалів — від них в кінцевому результаті залежить якість, довговічність споруди, іноді ми вимушені купувати за кордоном, аби бути впевненими що кінцевий результат — будинок — буде якісним і прослужить нашим замовником не одне покоління. З українською ж деревиною це не завжди можливо”, — підкреслює він.

Марина Галанова, журналіст