Прикриваючись короїдом — йде знищення українського лісу -lisportal.org

      Коментарі Вимкнено до Прикриваючись короїдом — йде знищення українського лісу -lisportal.org

20.04.2018

Проблема масового всихання лісів в останні роки набула загрозливих тенденції як в Україні, так і в Європі. Не останню роль в цьому процесі зіграв жук-короїд. Але якщо в ЕС з шкідником борються екологічними методами, то в Україні — просто вирубають все більше і більше лісів. Що вже загрожує самому існуванню лісових масивів.

Через зараження цим шкідником на сьогоднішній день в Україні висохло понад 100 тисяч гектарів лісу, а це понад 7 мільйонів кубометрів деревини, і масштаби катастрофи постійно збільшуються. Небувале нашестя жука-короїда експерти пов’язують зі змінами клімату: підвищенням температури і зниженням рівня опадів, що в свою чергу позначилося на імунітеті дерев — ослаблені сосни не можуть протистояти шкідникам.

Серед українських лісівників домінує думка про те, що єдиним варіантом боротьби з розповсюдженням шкідника є лише вирубки заражених короїдом дерев та превентивні рубки здорових ділянок лісу.

Неодноразові висловлювання екологів про те, що проблему можна врегулювати іншим способом — наприклад, розводити комах-хижаків та підтримувати популяції птахів, які б природним шляхом знищували короїда, практично не чутні у хорі наполегливого бажання працівників лісових господарств знищувати уражені шкідником дерева. Вони навіть вважають, що на сьогоднішній день вирубки лісу проводяться недостатньо ефективно, тому наполегливо просять Уряд спростити процедуру отримання дозволу для їх проведення, оскільки, на їх думку, через бюрократичні процедури вирубки відбувається дуже повільно, і за цей час короїд вражає безліч нових дерев.

Україна — не єдине місце, де намагаються знайти рішення проблеми шкідника. З ним стикаються всюди — у Польші, Німеччини, Чехії. Натомість, в країнах Європи схиляються до більш природних та екологічних методів.

Нещодавно міністри довкілля Австрії та Чехії підписали договір про спільні дії проти шкідника. У цьому році в лісах Австрії, що межують з чеським заповідником, не буде організовуватися видобуток деревини, щоб шкідник не розсілявся на здорові дерева, а пориви вітру не могли зламати поодинокі ослабілі лісові насадження.

Керівництво багатьох національних парків у Німеччині взагалі вирішило надалі не втручатися в природний хід речей і припинити боротьбу їз короїдом, оскільки думка про те, що екосистема лісу здатна сама регулювати популяцію жуків, а вилучення з пущі мертвих дерев позбавляє важливих елементів середовища проживання цілий ряд видів тварин і рослин, стає все більш популярною серед лісівників Європи.

Щоб попередити заселення дерева шкідником, шведські вчені вдаються до допомоги дистанційного зондування. Дерево, яке відчуває дефіцит вологи, має слабку охолоджуючу здатність. Такі дерева виділяють більше летких речовин через більш високоі температури кори і можуть гіпотетично служити першими мішенями під час нападу комах. Ці зміни здатні виявити спектральні сканери і тепловізори, які підключають до безпілотних літальних апаратів. Такий метод моніторингу дозволяє попередити атаку комахи на ранній стадії.

“Втручання людини — вирубування і штучні посадки — змінюють всю структуру лісу, винищують натуральне середовище, необхідне для розвитку видів тварин, рослин і комах”, – зазначив в інтерв’ю DW керівник Біловезькій геоботаничної станції Варшавського університету, професор Богдан Ярошевич.

Нажаль, українські лісівники ще не готові наслідувати приклад своїх європейських колег, хоча, окрім суцільних рубок, можливостей для організації ефективної боротьби з короїдом вдосталь. Лісгоспи хоч і вважаються у нас лісовпорядкувальними установами, насправді ж вони є справжнісіньким комерційними підприємствами, основна мета яких часто — отримання прибутку, отже чи не на руку їм вирубки замість феромонових пасток та екологічних методів — питання риторичне.

Довідка.

В 70-х роках минулого століття у Норвегії встановили 600 тис. феромонних пасток, якими, в середньому, виловлювали 4,5 більйона жуків на рік. (середній вилов комах-топографів на пастку склав 4700-7400 шт.), Збиток від короїда навколо пасток значно скоротився. З 1983 року ці роботи припинені, оскільки популяція короїда знизилася до звичайного рівня чисельності.

За минулі 500 мільйонів років короїд розвивався паралельно з хвойними породами дерев. У світі налічується 7500 видів короїда, більше, ніж ссавців. Епізодичні спалахи активності короїда, як вважають вчені нормальне явище. Його навіть називають санітаром лісу, так як вражаючи старі, хворі дерева, на які він нападає в першу чергу, він розріджує старий ліс.

У 1787 р німецький ботанік Йоганн Гмелін присвятив короїду наукову працю обсягом у 500 сторінок. Він закликав рубати і спалювати заражені короїдом дерева. Двісті років по тому ця стратегія була визнана в Європі неефективною, оскільки у багатьох місцях було вирішено з метою профілактики вирубати величезні ділянки здорового лісу, що завдало колосальної шкоди екосистемам річкових басейнів, призвело до зниження видового різноманіття і значно посилило ерозію грунтів, проте комах так і не зупинило.

Марина Галанова, журналіст