Український БезЛіс: чому європейці вимагають дозволу на продаж лісу-кругляка – lisportal.org.ua

      Коментарі Вимкнено до Український БезЛіс: чому європейці вимагають дозволу на продаж лісу-кругляка – lisportal.org.ua

26.04.2018

Європейські партнери наполягають на тому, щоб українська влада скасувала мораторій на експорт лісу-кругляка. Більше того, Євросоюз готується до початку арбітражних слухань проти України.

ФАКТ. Мораторій на експорт лісу-кругляка, який діє в Україні з 2015 року, порушує Угоду про асоціацію України з ЄС. У зв’язку з цим в ЄС неодноразово підіймали це питання та навіть відмовляли Україні у фінансовій допомозі. Втім, коли умови не подіяли, в ЄС вирішили ініціювати арбітражні слухання.

БОРОТЬБА ЗА ЛІС. Видання «Європейська правда» отримало у розпорядження лист єврокомісара з питань торгівлі Сесілії Мальмстрьом, направлений першому віце-прем’єру Степану Кубіву. У листі наголошено, що ЄС має намір розпочати арбітражну процедуру проти Києва. Втім, щоб розпочати арбітражні слухання, потрібна участь України. Наразі Адміністрація Президента затягує цей процес, оскільки не затверджує представника на слухання від України. В ЄС попереджають, що не будуть довго чекати та звернуться до Світової організації торгівлі.

У ЧОМУ ПРОБЛЕМА? Річ у тому, що в Україні немає жодних обмежень на рубку лісу. Натомість є заборона на експорт. Саме цей факт і суперечить Угоді про асоціацію. Якщо ж в Україні, наприклад, скасували мораторій на експорт, однак ввели б повну заборону на вирубку, заперечень в ЄС не було б. Більше того, в ЄС самі пропонували Україні встановити жорсткий контроль за вирубкою Карпат. Однак політичні сили обрали для себе лозунг «ЄС хоче вирубати наші Карпати» та відмовляються шукати компромісні шляхи вирішення цієї проблеми.

ВИРУБКА ТРИВАЄ. Попри мораторій на експорт, український ліс все одно везуть в ЄС. За даними України, ми не продаємо ліс в ЄС, однак в самій Європі зазначають, що в минулому році з України було завезено близько  477 тис. тонн кругляка. За даними Міністерства економічного розвитку та торгівлі, з 2014 року обсяги незаконної вирубки лісу в Україні лише зростають. Як бачимо, мораторій просто перевів експорт кругляка в тінь.

І ЗНОВУ ВИБОРИ. Перед владою наразі стоїть складний вибір: з одного боку не хочеться ускладнювати стосунки з ЄС та доводити конфлікт до рівня СОТ. Якщо суперечка зайде занадто далеко, ЄС може навіть ввести торговельні обмеження щодо українських товарів. З іншого боку, не хочеться приймати (та й не вдасться) таке непопулярне рішення перед виборами. В результаті українській владі не залишається нічого іншого, як тягнути час, оскільки кожен з можливих кроків  призведе до погіршення ситуації.